Wyprzedzanie

Wyprzedzanie


Manewrem wyprzedzania według kodeksu drogowego jest przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Jest to bardzo niebezpieczny i trudny manewr, który należy wykonać możliwie jak najszybciej, ponieważ wiąże się ze zmianą pasa ruchu, często również z jazdą pasem przeznaczonym do ruchu w przeciwnym kierunku. Decyzję o wyprzedzaniu należy podjąć bardzo szybko jednak przed tym nie może zabraknąć analizy i oceny sytuacji znajdującej się na drodze. Kluczową kwestią jest widoczność. Jeśli pojazdem, który chcemy wyprzedzić jest samochód ciężarowy, a jedziemy bardzo blisko, tuż za nim, wtedy widoczność jest bardzo ograniczona. Oddalając się lekko od wyprzedzanego samochodu możemy zwiększyć pole widzenia i móc efektywniej ocenić sytuację, a także możliwości na wykonanie manewru.

Jeśli kierowca chce sprawdzić czy z naprzeciwka nie nadjeżdża inny samochód może spróbować lekko się wychylać. Polega to na delikatnym zjeżdżaniu na przeciwny pas ruchu, co poprawia widoczność. Jest ona większa również wtedy, gdy zbliżymy się maksymalnie do lewej szyby samochodu. Jednak mówiąc o widoczności trzeba mieć na myśli również to, co dzieje się wokół naszego pojazdu. Przed wykonaniem manewru wyprzedzania należy sprawdzić w lusterku wstecznym i bocznym czy nie jesteśmy wyprzedzani przez inny samochód. Dotyczy to również skontrolowania czy samochód znajdujący się za nami nie sygnalizuje zamiaru wyprzedzania przez włączenie kierunkowskazu. Jest to bowiem sytuacja, w której należy kierującemu umożliwić wykonanie rozpoczętego manewru i trzeba na chwilę odłożyć zamiar wyprzedzania. Właściwe wyprzedzanie wiąże się z odpowiednim przyspieszeniem, które powinno się rozpocząć już na zajmowanym pasie ruchu. Dzięki temu samochód wyprzedzany i wyprzedzający będzie dzieliła większa różnica prędkości, niż w przypadku kiedy wyprzedzający wyskoczy zza wyprzedzanego pojazdu i będzie starał się nabrać jak największej prędkości. Należy tak dostosować prędkość aby wyprzedzanie, a właściwie pobyt na przeciwnym pasie ruchu był możliwie jak najkrótszy. Zastosowanie się do wyżej opisanej metody możliwe jest tylko przy zachowaniu odpowiednio dużego odstępu. Następna ważną kwestię stanowi redukcja biegu, który najlepiej zmniejszyć o jeden. Nie należy wyprzedzać na wysokim biegu, gdyż manewr będzie trwał zbyt długo. Jeśli natomiast zredukujemy bieg, silnik nabierze większej mocy i dzięki temu szybciej wrócimy na odpowiedni pas. Nie należy bać się większych obrotów silnika. Podczas wyprzedzania kierowca powinien zachować odpowiednią odległość od drugiego pojazdu tak, aby nie jechać zbyt blisko niego. Wracając na swój pas ruchu również należy pamiętać o odpowiednim wykonaniu. Ważne aby wracając na odpowiedni pas nie zajechać drogi kierowcy, którego wyprzedziliśmy. Najlepiej zastosować się do zasady, że powinno się zjechać na swój pas wtedy, gdy wyprzedzany samochód pojawi się w naszym lusterku wstecznym. Nie można utrudniać kierującemu jazdy wykonywanym manewrem.

Kolejną ważną kwestią przy zakończeniu wyprzedzania jest płynny powrót na swój pas. Prędkość poruszania się jest wtedy większa, niż przy rozpoczęciu manewru wiec należy zwrócić uwagę by zająć na nowo odpowiedni pas bez szarpania i z płynnością. Manewr wyprzedzania jest uznawany za najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny, dlatego tez należy wykonywać go z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nie zapominajmy o dokładnej choć szybkiej analizie powstałej sytuacji i upewnieniu się czy w danej chwili bezpieczne wyprzedzanie jest możliwe. Czasami warto poczekać do następnej okazji lub po prostu dojechać do celu podróży kilka minut później, bo najważniejsza na drodze jest ostrożność i rozsądek.

___________________________________