Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa


Klimatyzacja samochodowa jest bez wątpienia bardzo pomocnym wynalazkiem, szczególnie dla osób często podróżujących. Należy jednak umieć rozsądnie z niej korzystać, w przeciwnym wypadku staje się zagrożeniem dla użytkowników. Aby klimatyzacja w sposób prawidłowy uprzyjemniała podróże trzeba o nią zadbać i w odpowiednim czasie pojechać na rutynowy przegląd. Najlepiej wykonać taki zabieg jeszcze przed wystąpieniem większych upałów, czyli zanim zaczniemy używać klimatyzacji. Wspomniany przegląd jest zalecany każdemu kierowcy, który posiada w swoim samochodzie układ klimatyzacji. Zarówno temu, kto ma do niego zastrzeżenia jak i kierowcy, któremu wydaje się, że działanie jest poprawne. Częstość przeglądu jest wyznaczana na jeden raz w roku, najrzadziej co dwa lata.

Układ klimatyzacji napełniony jest specjalnym gazem chłodzącym, od którego zależy skuteczność. Chłodzenie nie będzie prawidłowe, jeśli owego gazu będzie za mało, lub też za dużo. Dlatego też najlepiej przed znacznym ociepleniem udać się do serwisu, aby sprawdzić ilość owego gazu. W przypadku dużego ubytku sprężarka klimatyzacji będzie działała dłużej, lub bez przerwy, a i tak nie da pożądanego efektu. Skutkiem będzie tylko nadmierne zużycie paliwa. Podczas rutynowego przeglądu układ zostaje podłączony do specjalnego urządzenia, odsysającego stary czynnik chłodzący. Następnie zostaje sprawdzona szczelność układu i napełnienie go nowym gazem. Taka kontrola i wymiana czynnika nie jest skomplikowanym, ani czasochłonnym zabiegiem, bo trwa około pół godziny. Nie należy zapominać o wymianie filtrów i odgrzybianiu klimatyzacji, ponieważ brak tych czynności często prowadzi do infekcji dróg oddechowych oraz alergii.

Jeśli samochód przejdzie już rutynową kontrolę, kierowca musi wykazać się rozsądkiem podczas korzystania z klimatyzacji. Często bowiem bak umiaru prowadzi nie do poprawy komfortu jazdy w upalne dni, lecz do problemów ze zdrowiem. Przed podróżą samochodem w upalny dzień należy zadbać o jego przewietrzenie, gdyż wnętrze pojazdu pozostawionego na słońcu może się nagrzać nawet do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Jeśli wnętrze jest już przewietrzone włączamy chłodzenie i tu pojawia się kolejny dowód bezmyślności kierowców, a mianowicie temperatura. Bardzo często można zauważyć, że jest ona ustawiona na minimalną wartość, czyli 16 – 17 stopni Celsjusza i to bardzo duży błąd. Fachowcy radzą, aby temperatura oscylowała w granicy 21 – 22 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura we wnętrzu samochodu podczas upalnych dni.

Gdy różnica temperatur w pojeździe i na zewnątrz jest zbyt duża organizm przeżywa szok termiczny, co prowadzi do przeziębień i problemów z drogami oddechowymi. Zatem różnica ta powinna wynosić około 6 – 7 stopni Celsjusza. Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę i upodobaniem kierowcy jest chłodniejsza temperatura oczywiście może z niej skorzystać, jednak należy w takim przypadku pamiętać o wyrównaniu temperatur przed wyjściem z samochodu. Kilka lub kilkanaście minut przed dotarciem do zamierzonego celu powinno się uchylić lekko szyby lub podwyższyć temperaturę klimatyzacji. Pozwoli to zbliżyć do siebie temperaturę w pojeździe i na zewnątrz, co zapobiegnie szokowi termicznemu organizmu. Natomiast na krótkich trasach, czy w ruchu miejskim zalecana jest jeszcze niższa różnica temperatur, która powinna wynosić nawet około 3 – 4 stopni Celsjusza. Jest tak, ponieważ organizm nie ma czasu na przystosowanie się do zmiany. Chcąc bezpiecznie korzystać z klimatyzacji musimy pamiętać o jej przeglądzie, ale również wykazać się odrobiną zdrowego rozsądku przy ciągłym podkręcaniu temperatury. Choć upał doskwiera, nie można narażać swojego zdrowia na szwank przez nieumiejętne wykorzystywanie z urządzeń mających poprawić komfort jazdy.

___________________________________